ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder است . دستگاه DVR قلب پروژه دوربین مداربسته آنالوگ و HD است ، و اگر شما بهترین دوربین ها را با دستگاه DVR نامناسب استفاده کنید ، تمام زحمات خود و سرمایه مشتری را هدر داده اید ، لذا در خرید و انتخاب این دستگاه حداکثر دقت را داشته باشید . دوربین های مداربسته HD نیز از دستگاه DVR مخصوص به خود استفاده می کنند .

بنده بنا بر تجربه می گویم که اکثر دوستان تازه کار در زمینه دوربین های مداربسته ، اگر خدای ناکرده ضرر دهند به احتمال قوی از انتخاب دستگاه DVR نامناسب بوده است .

مهم ترین پارامتر ها در خرید و انتخاب دستگاه DVR شامل :

تعداد کانال های ورودی دستگاه : DVR که معمولا 4 ، 8 ، 16 ، 32 کانال ورودی برای هر دستگاه داریم . همیشه سعی کنید چند کانال اضافه در دستگاه داشته باشید ، برای مثال اگر در محلی قصد استفاده از 4 دوربین مداربسته داشتید شما به جای انتخاب دستگاه 4 کاناله دستگاه 8 کاناله تهیه کنید .

کیفیت ذخیره فیلم : فیلم های ضبط شده توسط دستگاه DVR تحت فرمت های مختلفی ذخیره می شوند از جمله H.264 ، MPEG4 و سایر فرمت ها ، منتها مهم ترین فرمت در دستگاه فرمت H.264 است که به نسبت کیفیت آن حجم کمتری نسبت به سایر فرمت ها دارد و معمولا تمام دستگاه ها از این فرمت پشتیبانی میکنند . اما نکته مهم کیفیت ذخیره فیلم هاست که بعضی از دستگاه ها که عموما دستگاه های بی نام یا noname هستند عموما دارا کیفیت پایین ضبط می باشند ، اگر شما در مکانی نیازمند کیفیت بالای ضبط بودید به این نکته حتما دقت کنید .

مهم ترین معیار برای سنجش کیفیت ذخیره فیلم ، تعداد فریم یا fps است. ماکزیمم تعداد فریم قابل انتقال با استاندارد تلویزیونی PAL (مورد استفاده در ایران) 25 فریم در ثانیه یا 25fps است . در ضمن این نکته را مد نظر داشته باشید که چشم انسان حداکثر میتواند بین 7 تا 10 فریم را مشاهده کند . داشتن 3 الی 5 فریم در ثانیه برای ضبط نیز حداقل مقدار بوده و معمولا به خاطر صرفه جویی در میزان حافظه از همین مقدار استفاده می شود .

تعداد هارد دیسک های تحت پشتیبانی دستگاه DVR: دستگاه های ساده معمولا از یک هارد پشتیبانی میکنند ولی شما با توجه به شرایط و تعداد دوربین های مورد نظر و همچنین با توجه به کیفیت فیلمی که قصد ذخیره سازی آن را دارید باید هارد دیسک مناسبی را انتخاب کنید . برخی از دستگاه ها در مورد هارد دیسک مشکل دارند و برای مثال اگر به آنها هارد دیسک 2 ترابایت متصل کنید به مرور زمان در آنها مشکلاتی در ضبط تصاویر بروز میکند . لذا سعی کنید از برندهای معتبر استفاده کنید .

نکته بسیار مهم : متاسفانه در سالهای اخیر هارد دیسک های تقلبی دقیقا با شکل و بسته بندی هارد دیسک های اصلی وارد بازار شده اند و با قیمت تقریبا نصف و یا با قیمتی کمتر از هارد دیسک های اصلی به فروش می رسند ، استفاده از این نوع هارددیسک ها کاملا ریسک دارد و اکثرا باعث هنگ و خرابی کار دستگاه DVR می شود ، لذا در خرید هارد دیسک نیز دقت لازم را به عمل آورید .

توجه : یکی از کارهای سخت و مهم در پروژه های دوربین مداربسته ، انتخاب حجم هارددیسک برای تعداد روز و کیفیت ذخیره دلخواه و دیگری انتخاب پهنای باند مورد نیاز برای انتقال تصویر توسط دستگاه DVR است به منظور این کار می توانید از منوی دوربین مداربسته گزینه ظرفیت هارددیسک و پهنای باند را انتخاب کنید .

در تصویر زیر دستگاهی با چند هارد دیسک نصب شده بر روی آن را مشاهده می کنید .

دستگاه DVR با چند هارددیسک

 

 

امکانات جانبی دستگاه : از جمله تشخیص حرکت Motion Detection ، در برخی موارد مثل موردی که مشتری وقت ندارد تمام فیلم های ضبط شده را مشاهده کند شما از این امکان استفاده میکنید و دستگاه فقط تصاویری که در آنها حرکت باشد را ضبط میکند . هر چند که گاها به خاطر بی کیفیت بودن این تابع در برخی از دستگاه ها ، راه بهتر استفاده از دوربین های مداربسته تشخیص دهنده ی حرکت است .

 

در تصویر زیر نمای پشت یک دستگاه را مشاهده می کنید .

پورتهای دستگاه DVR

 

پورت های دستگاه : پورت های رایج در هر دستگاه DVR شامل پورت هایی مثل:

  • پورت شبکه lAN برای انتقال تصویر
  • پورت های ورودی BNC برای دوربین های مداربسته که متصل می شوند .
  • پورت BNC خروجی که می توان از طریق سوکت AV آن را به تلویزیون های عادی متصل کرد .
  • پورت VGA برای اتصال به مانیتور .
  • پورت های USB برای اتصال موس و فلش به دستگاه DVR
  • پورت HDMI برای اتصال به مانیتور
  • پورت ورودی و خروجی صدا
  • پورت های مربوط به آلارم و چشمی که عملکردی شبیه به دزدگیر را به ما ارائه می دهد .

علاوه بر پورت های نام برده بعضی دستگاه های DVR به فراخور استفاده شان دارای پورتهای دیگری نیز هستند ، مثل پورت مربوط به دوربین های PTZ ، پورت های میکروفن و بلندگو و پورت RS-485 که برای فواصل طولانی استفاده می شود .

حتما با توجه به امکانات مورد نظرتان به وجود پورت های نام برده در دستگاه دقت کنید .

انواع پورت دستگاه را در تصویر زیر مشاهده می کنید .

پورتهای دستگاه DVR

 

نوع دیگر از دستگاه های ضبط کننده وجود دارند که بر روی دستگاه کامپیوتر وصل می شوند به آنها کارت DVR کامپیوتر گفته می شود .

 

  مطالب مرتبط

درباره نویسنده

امیر جافری هستم ، دانشجوی کارشناسی ارشد برق قدرت

علاقه مند به فعالیت در حوزه برق قدرت و تاسیسات الکتریکی


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟