ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


هدف اصلی از نورپرداز خارجی در فضاهای شهری و نمای ساختمان تنها ایجاد زیبایی در شهر نیست؛ بلکه برای ایجاد احساس امنیت نیز به کار می‌رود. طراحی نورپردازی خارجی در فضای شهری اگر به‌صورت حساب‌شده و دقیق صورت بگیرد می‌تواند باعث ایجاد شهرهایی همچون لیون فرانسه شود (این شهر به شهر نورپردازی و روشنایی معروف است، عکس زیر نمایی از این شهر است).

نورپردازی - Lighting-www.lak21.com-851x443-2
امروزه بعضی از شهرهای جهان به علت نداشتن جاذبه‌های گردشگری و نبود زیبایی‌های بصری با استفاده از نورپردازی و روشنایی خود را به سطوح بالایی از موفقیت در جذب توریست و اقتصاد پویا رسانده‌اند (این عملیات هم‌اکنون در بعضی از شهرهای ایران در حال اجراست) رنگ نور و زاویه تابش آن می‌تواند به اجسام روح و اعتبار ببخشد و این هماهنگی بین نور و رنگ فقط در شب و با نورپردازی می‌تواند صورت پذیرد.
رنگ نور باید به‌درستی انتخاب شود، برای مثال رنگ قرمز به گیاهان آسیب می‌رساند و نباید استفاده شود زیرا این رنگ شرایطی همچون روز را برای گیاهان فراهم می‌کند و درنتیجه از استراحت گیاه جلوگیری کرده و باعث کاهش طول عمر گیاهان می‌شود.
استفاده از رنگ‌های سبز و فیروزه‌ای برای بناهای مذهبی و شلوغ کاردرستی نیست چراکه این رنگ‌ها محیط را تاریک جلوه می‌دهند، البته از این مدل برای مکان‌های خلوت می‌توان استفاده کرد و یا در مناطق شلوغ آن‌ها را بارنگ‌های روشن مانند رنگ نورهای مهتابی و یا زرد ترکیب کرد و از اثرات منفی آن پرهیز نمود.
برای مکان‌های پرزرق‌وبرق مانند شهربازی‌ها یا مراسم شادی می‌توان از نورهایی با ترکیب معروف سبز و قرمز که رنگ‌های کریسمس هستند استفاده نمود، این رنگ‌ها در کنار هم انرژی‌بخش و شادی‌آفرین هستند (آیا به رنگ‌های استفاده‌شده در برنامه‌ی خندوانه توجه کرده‌اید؟).

نورپردازی - Lighting-www.lak21.com-851x443-3
شایان‌ذکر است که رنگ‌های سبز و آبی ازنظر روانشناسی آرامش‌بخش هستند و در صورت استفاده از آن‌ها شاهد اثرات مثبت آن در روحیه افراد خواهیم بود. طبق آمار رنگ‌های آبی، سبز و بنفش به ترتیب پرطرفدارترین رنگ‌های جهان هستند.
نکته‌ی مهم این است که نورپردازی می‌تواند در رونق شهر بسیار تأثیرگذار باشد، انتقال بخشی از فعالیت‌های روزانه به شب می‌تواند از ترافیک و ازدحام در شهرها جلوگیری کند. نورپردازی یک بنا باید با شناخت دقیق آن بنا صورت پذیرد؛ این شناخت شامل ساختار بنا و تاریخچه بنا نیز می‌شود. ساختار بنا به این خاطر مهم است که اجسامی که ما می‌بینیم بازتاب نور از آن جسم است. میزان این بازتاب و جذابیت آن به منبع نور و ساختار جسم بستگی دارد. تاریخچه بنا نیز در متمرکز کردن نور به بخش مهم‌تر که دارای اهمیت بیشتری است به ما کمک می‌کند.
تمام این مباحث که در بالا بیان شد دارای دو جنبه است:
جنبه فنی
جنبه هنری
جنبه فنی به استفاده درست از فناوری‌های روز دنیا و البته صرفه‌جویی در مصرف انرژی توجه دارد و جنبه هنری بر چگونگی خلق زیبایی از فضاها توجه دارد. تلفیق دقیق و درست این دو بسیار مهم است. نمونه‌ی موفق این مدل شهر نیویورک است که به شهر نور معروف است. تا جایی که بسیاری از تورهای این شهر به خاطر نورپردازی خیره‌کننده، گردشگران را در شب به گردش می‌برند.
برای نورپردازی عالی باید بین کارشناسان، مهندسان و طراحان هماهنگی و مشورت صورت پذیرد. شاید گفتن این جمله که این هماهنگی در  تیم lak21 به طور کامل موجود است قدری اغراق آمیز باشد، اما مهندسان برق تیم lak21 در بخش نورپردازی بامطالعه دقیق در مورد روانشناسی رنگ‌ها، طراحی‌های مناسب جهت نورپردازی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی، هوشمند سازی سیستم‌ها نورپردازی، ایده‌های نو و البته تکیه‌بر علم دانشگاهی در این زمینه به درجه‌ی مطلوبی از علم نورپردازی رسیده‌اند.

نورپردازی - Lighting-www.lak21.com-426x513-4مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟