ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


با دنبال کردن این 5 اصل می‌توانید یک نورپردازی خوب را رقم بزنید، با ما همراه باشید..

1- برسی نیاز
آیا واقعاً وجود نور لازم است؟ جواب این سؤال بسیار مهم است، معمولاً توانایی دید ما در شب پایین است و برای کاهش جرم و جنایت دست به تولید نور اضافه می‌زنیم، درحالی‌که به این نور اضافه نیازی نداریم. علاوه بر این باید توجه داشت که تولید نور در نورپردازی خارجی بسیار بیشتر از تولید نور در نورپردازی داخلی هزینه‌بر است.

2- تنظیم جهت نور:
حرکت نور باید در مسیری باشد که به آن نیاز داریم. این دو نکته مهم را همیشه به یاد داشته باشید. 1- در نورپردازی محیط و تأمین روشنایی، حرکت نور به سمت بالا و آسمان یعنی هدر رفتن نور و اتلاف انرژی (البته این موضوع برای نورپردازی نما ساختمان و مجسمه‌ها صدق نمی‌کند). 2- حرکت نور تولیدشده به سمت افق باعث ایجاد خیرگی می‌شود که این امر کاهش میدان دید و زدگی چشم را در پی دارد.
استفاده از لامپ بهتر و جهت‌دهی اصولی آن می‌تواند باعث صرفه‌جویی در انرژی و کاهش درخشش اسمان باشد (skyglow) این درخشش همان نور مصنوعی تولیدشده توسط شهرها است که از دور مانند یک گنبد نورانی دیده می‌شود و همچنین باعث می‌شود که افراد از دیدن ستارگان در طول شب نیز بی‌بهره باشند.
نورپردازی خارجی-lighting-www.lak21.com-700x420-55.jpg


3- کاهش شدت نور:
بعضی از افراد در انتخاب لامپ برای روشن کردن محیط دچار مشکل شده و از مدل‌هایی استفاده می‌کنند که شدت نور آن‌ها بیش‌ازحد لازم است. این مسئله میدان دید را افزایش می‌دهد اما نکته همین‌جاست که هدف ما دید کافی و امنیت است نه ایجاد دید اضافه.
کاهش شدت نور با استفاده از رفلکتور (بازتاب‌دهنده نوری) و هدایت آن به سمت زمین امکان‌پذیر است. این موضوع باعث می‌شود که نور کافی به ناحیه‌ی موردنظر ما تابیده شود و از ایجاد نور اضافه جلوگیری کند.

4- کنترل زمان:
به مدت‌زمان استفاده از روشنایی توجه کنید. نصب یک تایمر یا استفاده از یک سنسور حرکتی و یا عمل ساده‌ی روشن و خاموش کردن قبل از رفتن به رخت خواب بسیار مفید و مؤثر است. همچنین استفاده از دستگاه‌های هوشمند که شدت نور را کنترل می‌کنند بسیار مؤثر است.

5- استفاده از نور آبی محدود:
این گزینه بیشتر به‌صورت کلی و برای تمام شهر در نظر گرفته می‌شود. در نورپردازی محیطی سعی کنید از منابع نوری زرد بیشتر استفاده کنید تا منابع نوری سفید. بخش آبی طیف سفید بدترین نور تولیدشده برای درخشش آسمان (skyglow) و سلامت انسان است. همچنین چراغ‌های زرد حشرات را کمتر به خود جذب می‌کنند و درنتیجه به محیط‌زیست کمتر آسیب می‌رسانند.

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟