ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


روشنایی مسیر(Track Lighting) ، در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده. روندی که روشنایی مسیر در پیش گرفته در واقع در جهت هر چه کوچکتر شدن ابزار روشنایی(مانند لامپ ها) بوده، یعنی اینکه در یک مکان این ابزار کمتر به چشم بیایند(منظور خود ابزار است نه نور حاصل از آن ها). همچنین این سبک از روشنایی به خاطر انعطاف پذیری زیادی که دارد بسیار کاربردی است و میتواند روشنایی های مورد نظر ما را (اعم از محیط، کاری و هنری) تامین کند.
توضیح تکمیلی: Track Lighting یک متد نورپردازی است که در آن ابزارهای روشنایی(مثل لامپ ها) روی یک مسیر (یک وسیله که درون آن قطب های مثبت و منفی الکتریسیته وجود دارد) سوار می شوند و به سیم های اضافی نیازی نیست و میتوان جهت و محل قرار گرفتن لامپ ها را در یک رنج وسیع طبق نیاز تعیین کرد.

شکل ها و فرم های روشنایی
به لطف همین خاصیت انعطاف پذیری میتوانید لامپ ها به صورت جداگانه و در هر جهتی که می خواهید جابجا کنید و بچرخانید و به بیان کامل تر روی هدف مورد نظرتان تنظیم کنید. این کار به شما امکان تغییر طرح روشنایی را در حالات و نیازهای مختلف میدهد. با استفاده از یک سری متعلقات ویژه، می توانید لامپ های آویزی و حتی لوسترها را نیز از این مسیر آویزان کنید. این لامپ ها هم در ولتاژ های استاندارد(120 ولت) و هم ولتاژهای پایین (12 ولت) در دسترس هستند. سیستم های مسیر ولتاژ پایین جدیدتر، هم خیلی کوچکتر شده اند و هم در اشکال، رنگ ها و سبک های مختلف و قابل توجه زیادی در دسترس هستند.
این گونه روشنایی ها از لحاظ بصری جذاب هستند و می توانند یک نقطه کانونی را در هر اتاقی و در هر مکانی که استفاده می شوند ارائه دهند. لامپ های مسیر همچنین در انواع منابع روشنایی رشته ای، تنگستن هالوژن و فلورسنت با انرژی کارآمد در دسترس هستند.

روشنایی ریلی (Rail Lighting)
روز به روز محبوبیت این گونه روشنایی (مدلی دیگر از روشنایی مسیر است) در حال افزایش است. با افزایش تقاضاها برای سیتم های روشنایی ریلی قابل انعطاف، روشنایی مسیر دوباره مورد توجه قرار می گیرد، نه تنها به خاطر کارکردش بلکه به خاطر توانایی اش در اضافه کردن یک عنصر تزئینی به یک فضا.

روشنایی فضای خالی سقف(Recessed Lighting)(یک نوع روشناییست که در قسمت های خالی سقف نصب می شوند) می تواند روشنایی اصلی، کاری و محیط را با یک شیوه ای ظریف ارائه دهد. با نصب شدن در سقف و همچنین داشتن یک نمای آراسته این لامپ ها می توانند در هر جایی از یک خانه از جمله محیط بیرونی خانه، زیر لبه ها(مانند لبه بام خانه) و یا در ایوان مورد استفاده قرار بگیرند.
این گونه از لامپ ها برای هر نوعی از سقف شامل سقف های بلند، سقف های کوتاهتر و سقف های شیب دار مناسب هستند. این روشنایی ها به عنوان روشنایی های Downlight (لامپ های نصب شده روی سقف هستند(همان Recessed Lighting) که با روشن شدنشان به نظر می رسد که نور به سمت پایین در حال درخشش است) برای روشنایی های محیط و مسیر، و به عنوان چراغ تکیه گاهی قابل تنظیم برای روشنایی هنری در دسترس هستند. این لامپ ها در هر دو استاندارد و ولتاژ پایین و در مدل های لامپ های رشته ای، تنگستن هالوژن، فلورسنت و منابع LED در دسترس هستند.


شکل ها و فرم های روشنایی
لامپ های زیر کابینت/زیر قفسه، هر دو نوع روشنایی کاری و هنری را ارائه میدهند. لامپ های نصب شده در زیر کابینت های دیواری آشپزخانهف یک روشنایی کاری (منظور روشنایی مورد نیاز برای انجام کارهای آشپزخانه است) بسیار عالی را در آشپز خانه ارائه می دهد. لامپ های استفاده شده در کابینت ها، یک روشنایی هنری را برای هنر سه بعدی و مجسمه سازی در اختیار می گذارد. در کارگاه ها و اتاق های رختشویی، یک منبع روشنایی ایده آل کاری و محیطی هستند. این گونه لامپ ها شامل انواع فلورسنت، روشنایی های خطی مینیاتوری و نوار های خطی و یا LEDها، زنون ها و یا چراغ های کوچک هالوژن ولتاژ پایین هستند.

شکل ها و فرم های روشنایی

 برای دسترسی به قسمت قبلی مقاله از این لینک و برای دسترسی به تمامی مطالب در مورد نورپردازی میتوانید از این لینک استفاده کنید..  

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

نواب رحیمی


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟