ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


در ادامه‌ی مقاله‌ی منتشرشده از طرف تیم لاک 21 که کامل‌ترین مقاله‌ی جمع‌آوری‌شده درباره‌ی انواع لامپ‌ها می‌باشد قصد داریم تا این موضوع را جالب‌تر کرده و به تشریح دسته‌ی اول بپردازیم.
همان‌طور که در پست قبل بیان شد لامپ‌های رشته‌ای یا التهابی شامل دودسته‌ی عمده بوده که عبارت‌اند از:


1-لامپ رشته‌ای با رشته تنگستن: اساس کار این لامپ‌ها عبور جریان برق از یک رشته‌ی بسیار نازک تنگستن است که باعث داغ شدن و ملتهب شدن آن می‌شود. این التهاب آن‌قدر زیاد است که باعث ایجاد نور می‌شود، لامپ‌های صد و 200 معمول در منازل از این دسته‌اند. این لامپ‌ها بسیار به اکسیژن حساس بوده و در صورت تماس اکسیژن با آن‌ها رشته تنگستن اکسیدشده و دیگر کارایی ندارد. این لامپ‌ها در سال 1920 برای اولین بار به بازار آمد و کمتر از 3% از انرژی خود را به نور تبدیل می‌کنند، عمر این لامپ‌ها بین 750 تا 1000 ساعت است، ارتعاشات به وجود آمده ناشی از سروصدا و حتی راه رفتن در اطراف این لامپ‌ها عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد، استفاده از لامپ‌های ضد ارتعاش گزینه‌ی خوبی برای حل این مشکل است.
این لامپ ها حدود 5 تا 20 لومن بر وات نور تولید میکنند..


2-لامپ ‌هالوژن: ساختار این لامپ‌ها مانند لامپ تنگستن است با این تفاوت که در داخل حباب آن‌ها از عنصر هالوژن (مانند ید و برم) استفاده می‌شود. این عناصر باعث می‌شوند که بخار تنگستن موجود در حباب بر روی رشته اصلی تنگستن ته‌نشین شود. همین امر طول عمر این لامپ‌ها را افزایش می‌دهد. این لامپ‌ها برای اولین بار در سال ۱۹۵۹ به‌وسیله شرکت جنرال الکتریک به بازار ارائه شد. جالب است که بدانید این لامپ‌ها نزدیک‌ترین لومن نوری به خورشید را تولید می‌کنند، یکی از خصوصیت‌های بارز این لامپ‌ها طول عمر طولانی آن‌ها نسبت به نوع رشته تنگستن است. این لامپ‌ها به چربی بسیار حساس بوده و این چربی می‌تواند چربی موجود در هوا (مانند آشپزخانه) باشد و یا چربی دست کسی باشد که چراغ اتوموبیل شما را نصب میکند(چراغ اتوموبیل از نوع هالوژن است)، هنگام نصب بهتر است از دستکش استفاده کرده و هرچند وقت یک‌بار آن‌ها را گردگیری کنید تا شاهد طول عمر طولانی آن‌ها باشید. دمای حباب آن‌ها حدود 200 درجه سانتی‌گراد است، پس بهتر است قبل از نصب لامپ، مکان آن را به خوبی برسی کنید. نوع استاندارد این لامپ‌ها 12 ولت و 50 وات است و توصیه می‌شود از نوع 220 ولت تو کار آن‌ها که به‌طور مستقیم وصل می‌شوند استفاده نشود. لامپ‌های هالوژنی که شکل لامپ های صد و 200 معمول ساخته میشوند کارایی بیشتری دارند. لامپ‌ هالوژن بازده خوبی نداشته و پرمصرف است.
حدود 15 تا 22 لومن بر وات نور تولید میکنند..
در ادامه کاربرد تمامی لامپ‌ها را در نورپردازی شرح خواهیم داد.

انواع لامپ التهابی-lighting-www.lak21.com-250x250-10

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟