ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


این لامپ‌ها به لامپ‌های مهتابی (فلورسنت استاندارد) و لامپ‌های کم‌مصرف (فلورسنت فشرده) مشهور هستند و نکته‌ی بسیار مهم این است که لامپ مهتابی 13 برابر بیش تر از نوع کم‌مصرف عمر می‌کند این لامپ‌ها توسط نیکولا تسلا معروف اختراع شد. مصرف این لامپ‌ها یک سوم تا یک چهارم لامپ‌های رشته‌ای (لامپ صد) است.

ابزار نورپردازی-lighting-www.lak21.com-592x481-8
این لامپ‌ها شکل‌های زیادی دارند که نوع U شکل و مستقیم این نوع لامپ‌ها به خاطر هزینه و بازده مناسب مصرف بیشتری دارد. لامپ‌های مهتابی دارای سه نوع معروف است T5 ، T8 و T12 (که T10 نیز گفته می‌شود). این مشخصات بر اساس سر لامپ‌ها تعیین می‌شود که T5 کوچک‌ترین آن‌ها با سر 0.58 اینچ و T12 بزرگ‌ترین آن‌هاست با سر 1.5 اینچ، نوع T8 با سر 1 اینچ بیشترین کاربرد را دارد و نوع T5 امروزه در حال پیشرفت و تولید بیشتر است. نوع T12 مدل قدیمی با بازده کمتر است. بازده نوری برای نوع کم مصرف 25 تا 70 لومن بر وات است و بازده نوری برای نوع مهتابی (فلورسنت استاندارد) 30 تا 90 لومن بر وات است.
جالب است که بدانید 70 درصد از منابع نور جهان از لامپ‌های فلورسنت تأمین می‌شود؛ نکته منفی در مورد لامپ‌های فلورسنت وجود گاز سمی جیوه در آن‌ها است. این لامپ‌ها در هنگام شکستن باید طبق اصول خاصی که در اینجا گفته شده است جمع‌آوری شوند.

ابزار نورپردازی-lighting-www.lak21.com-250x250-24
 مقاله‌ی منتشر شده در سایت آمریکایی scientificamerican.com (در اینجا) بیان می‌کند که لامپ کم‌مصرف نور UV (ماوراءبنفش) تولید می‌کند که برای پوست خطرآفرین است. طبق بیان نویسنده‌ی این مقاله نور UV تولیدشده در لامپ کم‌مصرف بیشتر از لامپ مهتابی است و اینکه یافته‌ها نشان می‌دهد این لامپ‌ها می‌توانند به لایه‌های مختلف پوست آسیب برسانند. دانشمندان توصیه می‌کنند که از این لامپ‌ها در فاصله‌های نزدیک مانند چراغ مطالعه استفاده نشود. در سایت ncbi.nlm.nih.gov (در اینجا) مقاله‌ای در همین مورد منتشرشده است که از خطرات این لامپ‌ها برای چشم گفته است.
تحقیقات چاپ‌شده در مجله‌ی نورشناسی اتریش نیز نشان می‌دهد که نور این لامپ‌ها برای مطالعه مناسب نیست و موجب خستگی زودرس در افراد می‌شود. نکته‌ی مهم این است که لامپ‌های چینی موجود در بازار فقط مقدار کمی از لامپ‌های رشته‌ای (لامپ صد) کمتر مصرف می‌کنند و تنها طول عمر آن‌ها نسبت به لامپ صد بیشتر است که این طول عمر زیاد با هزینه‌ی زیاد خرید لامپ بی‌اثر می‌شود و عملاً صرفه اقتصادی پایینی دارد.

لازم به ذکر است که لامپ فلورسنت یک نوع لامپ تخلیه در گاز است ولی به خاطر داشتن شرایط متفاوت به‌عنوان یک دسته‌ی جدا شناخته می‌شود. اصالتاً لامپ‌های فلورسنت، از نوع لامپ‌های بخار جیوه با فشار کم هستند.

استارت و بالاست در لامپ‌های مهتابی و فلورسنت: این عنصر به‌عنوان تحریک‌کننده جیوه درون لامپ عمل می‌کند که باعث عبور جریان در درون لامپ می‌شود، این ولتاژ در حد چند صد ولت است که پس از روشن شدن لامپ این ولتاژ کاهش میابد و لامپ با ولتاژ پایین کار می‌کند. این ولتاژ با بالاست و استارتر تأمین می‌شود (استارت فقط در بالاست ‌های مغناطیسی لازم است) و اما نکته‌ی بسیار مهم دیگر این است که بالاست های الکترونیکی جدید که به‌جای بالاست های مغناطیسی به بازار آمده‌اند مزایای بسیار زیادی دارند که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، امروزه طرح تعویض بالاست ها به خاطر کاهش هزینه برق مصرفی بسیار پراهمیت شده است چراکه ادارات و سازمان‌های بزرگ به تعداد زیاد از لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌کنند. (مطالب بیشتر و کاملتر را در اینجا بخوانید)

ابزار نورپردازی-lighting-www.lak21.com-250x250-0024.jpg

جدول بالا از سایت raylux.ir گرفته شده است..

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟