ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


لامپ‌های فلورسنت (مهتابی و کم‌مصرف) هم در نورپردازی خارجی مورداستفاده قرار میگیرند هم در نورپردازی داخلی، البته نوع مهتابی به علت داشتن شرایط خاص خود کمتر در نورپردازی  خارجی مورداستفاده قرار می گیرد. با استفاده از فیلتر بنفش از این لامپ‌ها به‌عنوان لامپ بلک‌لایت (Black Light) نیز استفاده می‌شود، این فیلتر عموماً در داخل محفظه لامپ قرار دارد که به رنگ بنفش تیره است و بیشتر برای تشخیص پول‌های قلابی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی خارجی-lighting-www.lak21.com-747x327-27.jpg
لامپ مهتابی: به علت پایین بودن هزینه تولید می‌توان برای مکان‌های که به لامپ فراوان با طول عمر زیاد نیاز است از این لامپ‌ها استفاده شود. نوع مهتابی این لامپ به‌طورمعمول برای روشنایی محیط‌های کاری مانند پارکینگ‌ها، نواحی بزرگ، ساختمان‌های تجاری، ادارات، بیمارستان‌ها و مکان‌هایی از این قبیل مورداستفاده قرار می‌گیرد. توجه شود که در صورت استفاده از لامپ مهتابی باید به ازای هر دو لامپ مهتابی سفید یک لامپ مهتابی زرد استفاده شود تا ترکیب نور و رنگ تولیدشده متوازن باشد.
لامپ کم‌مصرف: این لامپ‌ها در نورپردازی از اصول خاصی پیروی نمی‌کنند لذا حوزه‌ی استفاده‌ی این لامپ‌ها بسیار گسترده است و همان‌طور که قبلاً بیان شد 70% از منابع نوری جهان از این نوع هستند. نوع کم‌مصرف این لامپ‌ها با شکل‌ها و توان‌های مختلفی تولید می‌شود که برای استفاده در لوسترها آباژورها و وسایل زینتی گزینه‌ی خوبی به شمار می‌رود. همچنین در منازل بهتر است از این ترکیب سفید و زرد این لامپ‌ها استفاده شود زیرا نور سفید در مدت طولانی باعث ایجاد خستگی زودرس و سرگیجه می‌شود.
توجه شود که لامپ فلورسنت در ضبط فیلم تأثیر منفی می‌گذارد زیرا باعث ایجاد یک رنگ زرد متمایل به سبز در تصویر می‌شود که کیفت فیلم را کاهش می‌دهد. برای مکان‌هایی که لازم است نور در مکان خاصی زوم شود بهتر است روی این لامپ‌ها حساب نشود (مگر اینکه از رفلکتور استفاده شود). لازم به ذکر است که استارت نامرغوب در لامپ‌های مهتابی هم باعث تلف شدن انرژی می‌شوند و هم در دیگر وسایل الکترونیکی تداخل ایجاد می‌کند و همچنین به علت گرمای زیاد ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.
قبل از آنکه شما از این مطالب عبور کنید لازم است این نکته را هم متذکر شوم که باوجود لامپ‌های جدید LED با مزایای بی‌شمار خود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد مصرف لامپ‌های فلورسنت روبه کاهش است و شما اگر می‌خواهید مکان‌های جدیدی را نورپردازی کنید و یا اگر می‌خواهید محیطی مانند یک رستوران یا هتل را مدرن جلوه دهید بهتر است از لامپ فلورسنت استفاده نکنید چراکه به‌زودی شاهد از رده خارج شدن این لامپ‌ها خواهیم بود.

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟