ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


برای خرید دوربین مداربسته آنالوگ(HD) و شبکه(IP) هایک ویژن با واحد فروش تیم لاک21 تماس بگیرید.
شماره واحد فروش:09378660388

لامپ‌های تخلیه در گاز: این لامپ‌ها ساختاری بسیار جالب دارند و روش کار این لامپ‌ها از رعدوبرق الهام گرفته‌شده است. این لامپ چیزی نیست جز یک محفظه شیشه‌ای یا سیلیکایی که داخل آن دو الکترود جدا از هم وجود دارد و اینکه درون این محفظه از گاز پرشده است. با برق‌دار شدن این الکترودها اتفاقی مانند رعدوبرق شکل می‌گیرد که باعث تولید نور می‌شود.

ابزار نورپردازی-lighting-www.lak21.com-777x399-6.jpg
گاز موجود در این لامپ‌ها ممکن است نئون، آرگون، سدیم، هلیم، اکسیژن، جیوه، زنون و یا هر گاز دیگری باشد. وجود هرکدام از این گازها درون این لامپ‌ها یک لامپ منحصربه‌فرد تولید می‌کند که نور خاص خود را تولید می‌کند.
این لامپ‌ها عمدتاً به‌صورت لامپ جیوه ای، لامپ زنون، لامپ متال هالید و لامپ سدیمی (پرفشار و کم‌فشار) ساخته می‌شوند و ازنظر ظاهری ساختاری کلاسیک و ابتدایی دارند. نکته‌ی مهم و جالب این است که این لامپ‌ها از لامپ کم‌مصرف و مهتابی کمتر انرژی مصرف می‌کنند و بازده نوری 50 الی 90 لومن بر وات دارند.
این لامپ‌ها عمر طولانی دارند و میزان توان ورودی را یک بالاست تنظیم می‌کند که اغلب مغناطیسی است ولی بااین‌حال استفاده از بالاست الکترونیکی رو به افزایش است. این لامپ‌ها معمولاً برای روشن شدن به استارتر و ترانس نیاز دارند که باید درون یک محفظه استاندارد و دور از برف و باران باشد. این استارتر در برق AC به‌صورت یک ترانس است و در برق DC (برق باطری) به‌صورت یک مقاومت. پس توجه شود که استفاده از این لامپ‌ها در برق DC به‌صرفه نبوده و پرمصرف است.
از لامپ متال هالید هم در نورپردازی خارجی استفاده می‌شود و هم در نورپردازی داخلی ولی باید توجه داشت که این لامپ‌ها از دو محفظه ساخته‌شده‌اند. محفظه دوم برای جلوگیری از انتشار نور ماورا بنفش ساخته‌شده و در صورت شکسته شدن، لامپ همچنان کار می‌کند که در این صورت تمام اشعه ماورا بنفش تولیدشده به پوست و چشم ما برخورد می‌کند و این بسیار برای پوست و چشم خطرناک است.
پس توجه داشته باشید که اگر متوجه شدید محفظه خارجی شکسته شده درحالی‌که لامپ نور خود را تولید می‌کند باز باید لامپ را تعویض کنید تا از خطرات آن جلوگیری کنید. نکته‌ی مهم دیگر این است که این محفظه در صورت شکسته شدن با فشار زیاد به اطراف پخش می‌شود، پس بهتر است درون یک حباب یا محفظه دیگر قرار بگیرد.
لامپ‌های تخلیه در گاز کاربردهای مختلفی و جالبی دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟

برای خرید دوربین مداربسته آنالوگ(HD) و شبکه(IP) هایک ویژن با واحد فروش تیم لاک21 تماس بگیرید.
شماره واحد فروش:09378660388