ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


بالاست (چوک و استارت): تمامی لامپ‌های تخلیه در گاز شامل (جیوه ای، متال هالید، سدیمی، فلورسنت (کم‌مصرف و مهتابی)) برای روشن شدن به یک تنظیم‌کننده یا بالاست نیاز دارند تا جریان لامپ‌ها را کنترل کند. البته می‌توان از مقاومت هم استفاده کرد، اما همان‌طور که از اسمش پیداست مقاومت یک عنصر مصرفی است و با تلف کردن انرژی به‌صورت گرما در خود از عبور جریان اضافه جلوگیری می‌کند. این به معنای مصرف اضافه‌ی برق است.
بعضی از لامپ‌های تخلیه‌ای ساخته‌شده به‌صورت مستقیم و بدون بالاست مورداستفاده قرار می‌گیرند. این لامپ‌ها به‌جای بالاست از مقاومت استفاده می‌کنند و این اصلاً ازنظر اقتصادی به‌صرفه نیست، پس مراقب باشید.
به علت زیاد بودن لامپ‌های فلورسنت (مهتابی و کم‌مصرف) و استفاده‌ی فراوان از بالاست در این لامپ‌ها ما مثال‌ها و توضیحات را بر مبنای لامپ فلورسنت قرار می‌دهیم.
بالاست‌ها به دو نوع مغناطیسی (القایی) و الکترونیکی تقسیم می‌شوند:
بالاست مغناطیسی از دو عنصر (چک و استارت) ساخته می‌شود. توجه شود که استارت تنها در بالاست‌های مغناطیسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.
ابزار نورپردازی-lighting-www.lak21.com-824x344-34.jpg

به‌طورکلی روش کار این بالاست‌ها به این‌گونه است که ابتدا استارت لامپ را روشن می‌کند و سپس چک لامپ را کنترل و مدیریت می‌کند. به این‌گونه که مقداری از گاز داخل لامپ توسط ولتاژ بالای استارت که به لامپ داده می‌شود یونیزه می‌شود. درنتیجه مقدار مقاومت داخل لامپ کم می‌شود و این امر باعث عبور جریان کمی در داخل لوله لامپ مهتابی می‌شود. در این زمان استارت از مدار خارج‌شده و چک ضمن پایین نگه‌داشتن جریان، مقدار ولتاژ دوسر لامپ را کنترل می‌کند.
این فرایند باعث صرفه‌جویی در مصرف برق می‌شود به همین دلیل از لامپ‌های تخلیه‌ای به‌عنوان لامپ کم‌مصرف یاد می‌شود؛ اما پس از رشد الکترونیک و اختراع بالاست‌های الکترونیکی معایب این بالاست‌ها هم نمایان شد. این معایب را در حین معرفی بالاست‌های الکترونیکی تشریح خواهیم کرد.
اما نکته‌ی بسیار مهم
همان‌طور که میدانید ادارات، شرکت‌ها، سازمان‌ها، بیمارستان‌ها و... اکثراً برای روشنایی محیط از لامپ‌های مهتابی استفاده می‌کنند و این لامپ‌ها سال‌هاست که مورداستفاده قرار می‌گیرند. ضمناً بهای برق افزایش پیداکرده و به‌صورت پلکانی محاسبه می‌شود؛ یعنی هرچه بیشتر مصرف کنید، برق به شما گران‌تر فروخته می‌شود. این مدل برای جریمه کردن مشترکین پرمصرف پیاده‌سازی می‌شود.
اما نکته اینجاست، برخی شرکت‌ها و افراد از این موقعیت استفاده کرده و با این پیشنهاد سراغ این نهادها می‌روند که ما می‌توانیم هزینه‌ی روشنایی شمارا بدون کم کردن لامپ‌ها و میزان روشنایی 30% کاهش دهیم. قطعاً بیشتر آن‌ها برای کم کردن مخارج قبول می‌کنند. این کاهش مصرف توسط تعویض بالاست‌ها صورت می‌گیرد و البته شما می‌توانید از سیستم‌های هوشمند سازی هم استفاده کنید و این صرفه‌جویی را خیلی بیشتر کنید. پس با ما همراه باشید تا پس از معرفی و شناخت بالاست‌های الکترونیکی و بیان نکات مهم و کلیدی برای شما کاری بسیار پرسود و ساده دست و پا کنیم.

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟