ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز *
مرا به خاطر بسپار

یک حساب کاربری ایجاد کنید

مکان های ستاره دار را پر کنید.
نام *
نام کاربری *
رمز *
تایید رمز *
ایمیل *
تایید ایمیل *


برای خرید دوربین مداربسته آنالوگ(HD) و شبکه(IP) هایک ویژن با واحد فروش تیم لاک21 تماس بگیرید.
شماره واحد فروش:09378660388

بالاست‌های الکترونیکی: بالاست‌ها برای کنترل جریان به کار می‌روند؛ و شامل دودسته می‌شوند:

بالاست مغناطیسی (القایی) و بالاست الکترونیکی.

بالاست‌های الکترونیکی مزایای زیادی نسبت به بالاست مغناطیسی دارند که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

 ابزار نورپردازی-lighting/lighting-www.lak21.com-700x521-36.jpg

 

1- راه‌اندازی آرام (نرم): ولتاژ اولیه لامپ‌های تخلیه در گاز باید بالاتر از ولتاژ کار عادی آن‌ها باشد. این فشار الکتریکی عمر لامپ را به‌شدت کاهش می‌دهد اما بالاست‌های الکترونیکی با تغییر فرکانس و افزایش تدریجی ولتاژ، لامپ را با کمترین ولتاژ ممکن روشن می‌کنند.

2- کاهش مصرف انرژی: در بالاست‌های الکترونیکی (چک، استارتر و خازن جبرانی) وجود ندارد، لذا تلفات آن‌ها نیز حذف می‌شود. همچنین وجود نداشتن چک و جریان القایی در بالاست‌های الکترونیکی باعث صرفه‌جویی کلی 30% ی در این نوع از بالاست‌ها شده است. این صرفه‌جویی در بعضی از مواقع چندین برابر بالاست‌های القایی است. همچنین این امر سبب افزایش طول عمر مهتابی به مقدار زیادی می‌شود.

3- شار نوری استاندارد: لامپ‌های تخلیه در گاز در فرکانس بالا بهتر کار می‌کنند. در بالاست‌های الکترونیکی به علت وجود فرکانس بالا شار نوری 10% بیشتر است.

4- خستگی زودرس و آسیب به چشم: فرکانس در بالاست الکترونیکی 20.000 الی 60.000 هرتز است ولی در بالاست مغناطیس 60 هرتز. فرکانس پایین در بالاست مغناطیسی سبب روشن و خاموش شدن سریع لامپ می‌شود که ما آن را زیاد حس نمی‌کنیم؛ اما این امر سبب خستگی زودرس، سردرد و آسیب دیدن چشم می‌شود.

5- نحوه روشن شدن: (در بالاست مغناطیسی) به علت ولتاژ بالا و کوتاه‌مدتی که توسط استارت به لامپ داده می‌شود، عمر لامپ کاهش پیدا می‌کند. عمر کلید زنی در بالاست‌های مغناطیسی بسیار کمتر از بالاست الکترونیکی است. (عمر کلید زنی در بالاست الکترونیکی 20.000 و عمر کلید زنی در بالاست مغناطیسی 2000 بار است)

6- روشن کردن موازی چند لامپ: بالاست الکترونیکی می‌تواند چند لامپ را به‌صورت موازی روشن کند و این یعنی کاهش چشم‌گیر هزینه و زمان نصب.

7- وزن: وزن بالاست الکترونیکی بسیار کم‌تر از بالاست مغناطیسی است و این امر وزن چراغ را بسیار کاهش می‌دهد.

8- هارمونیک‌ها: هارمونیک‌های بالاست الکترونیکی منطبق بر استاندارد IEC61000-2-3 است. THD در بالاست‌های الکترونیکی کمتر از 30% است.

9- ضریب توان: اگر در مدارات سیم‌پیچ وجود داشته باشد ضریب توان پایین می‌آید، همین امر سبب مصرف توان راکتیو می‌شود. برای جبران یا باید آن را با خازن و بانک خازنی جبران کرد و یا اینکه هزینه‌ی مصرف این توان را پرداخت کرد. (توجه شود که در مصارف بالا این توان گران‌تر حساب می‌شود)؛ اما این مسئله در بالاست الکترونیکی وجود ندارد، یعنی ضریب توان در بالاست الکترونیکی بیش از 95% است و این مسئله بسیار ارزشمند است.

10- تلفات: بالاست‌های القایی تلفات بیشتری نسبت به بالاست‌های الکترونیکی دارند (در حدود 11-10 وات). بالاست الکترونیکی می‌تواند یک لامپ 36 وات را با حفظ شار نوری با 34 وات روشن کند.

11- نصب آسان: نصب بالاست‌های الکترونیکی بسیار آسان است و در کوتاه‌ترین زمان نصب می‌شوند.

 

این خصوصیات شامل تمامی بالاست‌های الکترونیکی می‌شود؛ اما نکته اینجاست که این بالاست‌ها در حال پیشرفت هستند و انواع مختلفی دارند که آن‌ها را جالب‌تر کرده است در زیر به چند نمونه از آن‌ها اشاره می‌شود:

بالاست الکترونیکی آنالوگ: طول عمر کلید زنی این بالاست‌ها در حدود 25.000 بار است. این بالاست‌ها دو خروجی دارند که مناسب لامپ‌های مهتابی و FPL می‌باشند. ضمناً قابلیت راه‌اندازی به‌صورت تک لامپ را دارا می‌باشند.

ابزار نورپردازی-lighting/lighting-www.lak21.com-700x300-37.jpg

 

بالاست الکترونیکی دیجیتال: طول عمر کلید زنی در این بالاست‌ها بسیار زیاد است. در این بالاست‌ها عبور جریانی استاندارد، با فرکانس بالا از لامپ (در کمتر از 2 ثانیه) سبب پیش‌گرمایش لامپ می‌شود، همین امر طول عمر لامپ را بسیار افزایش می‌دهد. این بالاست‌ها ضمن دارا بودن خصوصیات ذکرشده دارای سنسور تشخیص لامپ بوده و در صورت خراب شدن یا عدم و جود لامپ از آسیب‌دیدگی خود جلوگیری می‌کند.

وجود IC در این بالاست‌ها باعث می‌شود که بتوانیم این بالاست‌ها را برای شرایط مختلف به نحو مؤثری طراحی کنیم. تغییر در مدل روشن شدن این بالاست‌ها سبب شده است که طول عمر کلید زن آن‌ها نسبت به نوع آنالوگ 2 برابر شود (در حدود 60.000 بار)

بالاست الکترونیکی دیجیتال هوشمند باقابلیت تنظیم نور (Dimmable): این بالاست‌ها همان بالاست‌های دیجیتال ذکرشده در بالا هستند که قادرند میزان نور را متناسب با محیط تنظیم کنند. این بالاست‌ها می‌توانند با توجه به تشخیص سنسورها، قدرت نوری 30% تا 100% از لامپ را روشن کنند.

مطالب مرتبط

درباره نویسنده

یاسین نوری
 فارغ التحصیل رشته برق قدرت. علاقه مند به کامپیوتر، دنیای وب و مطالعه‌ی آزاد.
فعال در زمینه‌ی وب و حوزه برق.


0
0
0
s2sdefault
facebook button
linkedin button
gplus button

دوستان فعال در حوزه برق می توانید با عضویت در یکی از گروه های زیر از تجارب افراد با تجربه استفاده کنید.

گروه تلگرام دوربین مداربسته

گروه تلگرام برق ساختمان

 

دوست دارید چه گروه تلگرامی را به وب سایت اضافه کنیم ؟

برای خرید دوربین مداربسته آنالوگ(HD) و شبکه(IP) هایک ویژن با واحد فروش تیم لاک21 تماس بگیرید.
شماره واحد فروش:09378660388